Presný odtlačok ako základ úspechu v protetickej stomatológii - ako na výber odtlačkového materiálu, prípravu na odtlačok a techniku odtláčania?

Pri zhotovení odtlačku preparovaného zuba a jeho okolitých tkanív musíme posudzovať viacero faktorov, ktoré nám umožňujú vytvoriť dokonalú reprodukciu situácie v ústach pacienta pre následné zhotovenie protetickej práce technikom.

 Presný odtlačok ako základ úspechu v protetickej stomatológii_1

Je potrebné uviesť pár základných bodov, pri ktorých dochádza k najčastejším chybám a patria k dôležitým bodom vyhotovenia správneho odtlačku a nakoniec aj ku zhotoveniu presnej protetickej práce.

A) Správny výber odtlačkovej lyžice.

Vo väčšine prípadov sa používajú prefabrikované odtlačkové lyžice. Individuálne zhotovené majú výhodu len v uľahčení umiestnenia a dosadenia lyžice, poprípade v zlepšení komfortu pacienta, keďže pri konvenčných prefabrikovaných lyžiciach môže dochádzať ku nepríjemnému kontaktu ostrej hrany lyžice a vestibula ústnej dutiny. 

Pri zhotovovaní odtlačkov, kde sa odtláča jeden, dva zuby, ktoré stoja vedľa seba môžeme využiť tzv. trojitú lyžicu, ktorá zachytáva tiež antagonistov, a tým pádom odpadá potreba zhotovenia odtlačku druhého zubného oblúku a zhryzového odtlačku.

B) Čo sa týka výberu odtlačkového materiálu, rozhodujeme sa vo väčšine prípadov pre adičný silikón (polyvinylsiloxan).

Výhodné vlastnosti adičných silikónov sú: veľmi vysoká presnosť až 12 µm, odolnosť voči odtrhnutiu, malá polymerizačná  kontrakcia, rozmerová a objemová stálosť presahujúca dobu viac ako týždeň, kompatibilita s väčšinou dezinfekčných prostriedkov, rýchla a variabilná doba tuhnutia, neutrálna vôňa a chuť, dobré elastické znovuobnovenie tvaru, možnosť použitia pri všetkých typoch odtláčacích techník a využitie mnohých konzistencií tejto odtlačkovej hmoty.

Nevýhodou je hydrofóbia, ktorú sa však výrobcovia postupom času snažia eliminovať. Už dnes existujú hydroaktívne hmoty, ktoré zo začiatku "zvlhčujú" povrch. Tým sa znižuje nevyhnutnosť zabezpečenia suchého odtlačovaného poľa.

Patria sem napríklad: Variotime Dynamix 2x380 mlVariotime 2 x 50 mlVariotime Easy PuttyExpress XT 2 x 50 ml (krém)Express XT Penta 300 ml + 60 mlExpress XT 2 x 50 ml (krém), Imprint 4 (krém 4 x 50 ml), Imprint 4 Penta (2 x 360 ml)

C) Miešanie odtlačku sa odporúča pomocou zmiešavacích pištolí a zmiešavacích automatických prístrojov.

Zabezpečuje sa tým homogénnosť odtlačkovej hmoty. Dostávame tak zmes bez bublín, čo zvyšuje kvalitu odtlačku. Pri ručnom miešaní sa vyhýbame rukaviciam z latexu, pri ktorých  je možné riziko zníženia polymerizácie.

D) Pri rozhodovaní medzi metódou dvojitého odtláčania a dvojitého miešania si vyberáme väčšinou druhú možnosť, pretože pri metóde dvojitého odtláčania dochádza ku vzniku nepresností.

Tie sú spôsobené nepresnosťou dosadenia lyžice a tiež kompresiou odtlačkovej hmoty tuhej konzistencie pri druhom (korekčnom) odtláčaní. Nevýhodou je aj časová náročnosť zhotovenia. Pri metóde dvojitého miešania je výhodou rýchlosť zhotovenia a správnosť dosadenia. Musíme tu však dosiahnuť správnu synchronizáciu miešania a aplikácie jednotlivých konzistencií odtlačkovej hmoty. Riedka sa nanáša v čase, keď sestrička mieša a aplikuje do lyžice putty konzistenciu.

E) Odporúča sa metóda pasívneho odtlačku.

Pri ne-pasívnom type sa využíva stály tlak na lyžicu počas tuhnutia hmoty. To spôsobuje deformáciu odtlačku, ktorú nie je možné pri zhotovovaní protetickej práce zistiť, pretože na pracovnom sadrovom modely náhrada sedí presne. Chyby sa zistia až pri skúške protetickej práce na preparovanom zube. Riešením je zhotovenie pasívneho odtlačku, a to tak, že po nasadení lyžice na správne miesto sa nevyvíja tlak na lyžicu, necháva sa len v pôvodnej polohe a hmotu nechávame pasívne stuhnúť.

F) Ak nám siaha preparovaný okraj práce blízko gingívy, je potrebná chemická a fyzikálna retrakcia gingívy, aby sme vedeli dokonale zreprodukovať situáciu a vedeli vytvoriť správny "emergency profile", ktorý zabezpečuje dokonalý prechod medzi protetickou náhradou a povrchom zuba.

Pri fyzikálnej retrakcii sa používa buď vysokofrekvenčný prúd na orezanie marginálnej časti voľnej gingívy, alebo zavedenie retrakčných vlákien. Tu dávame pozor na príliš vysoký tlak pri jeho zavádzaní. Mohlo by dôjsť k poškodeniu epitelu sulcus gingivalis až k poškodeniu biologickej šírky. Pri chemickom spôsobe retrakcie sa využíva najčastejšie chlorid hlinitý s kaolínom. Chlorid hlinitý má adstrigentnú funkciu a kaolín, keďže je schopný pohlcovať vlhkosť expanduje a vytvára čiastočnú retrakciu gingívy. Pri retrakcii je potrebné dosiahnuť rozšírenie sulku na 0,3 až 0,5 mm. Pri fyziologických podmienkach sa zavádza jedno menšie vlákno na dno sulku a väčšie na neho, do polovičky šírky sulku. Do piatich minút sa druhé vlákno musí vybrať a okamžite odtláčame.

Patria sem napríklad: Ultrapak retrakčné vlákno3M Astringent Retraction PasteAlustatBest Cord Nano (Cerkamed)ViscoStat

G) Vyberanie odtlačkovej lyžice.

Snažíme sa rýchlo uvoľniť hmotu, aby nedošlo k deformáciám. Rýchle uvoľnenie znižuje čas, kedy je hmota pod napätím. Takto sa zníži riziko trvalej deformácie odtlačku.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o odtlačkových hmotách, prečítajte si tento článok:  Ako sa orientovať v odtlačkových hmotách a ich praktické použitie.

 

 

 Bibliografia:

  1. Nissan, J., Laufer, B., Brosh, T., & Assif, D. (2000). Accuracy of three polyvinyl siloxane putty-wash impression techniques.. The Journal of prosthetic dentistry, 83 2, 161-5 .
  2. Rubel, B. (2007). Impression materials: a comparative review of impression materials most commonly used in restorative dentistry.. Dental clinics of North America, 51 3, 629-42, vi .
  3. Samet, N., Shohat, M., Livny, A., & Weiss, E. (2005). A clinical evaluation of fixed partial denture impressions.. The Journal of prosthetic dentistry, 94 2, 112-7 .
  4. Punj, A., Bompolaki, D., & Garaicoa, J. (2017). Dental Impression Materials and Techniques.. Dental clinics of North America, 61 4, 779-796 .
  5. Kannan, A., & Venugopalan, S. (2018). A Systematic Review on the Effect of Use of Impregnated Retraction Cords on Gingiva. Research Journal of Pharmacy and Technology, 11, 2121-2126.

   

Autor článku: MDDr. Vladimír Opalka

MDDr.Vladimír Opalka

 

                                                                      Podpis MDDr. Opalka

 

 

                                                                                                 

Potrebujete sa poradiť alebo niečo s nami prekonzultovať? Kontaktujte nás:

Email-min info@stomadeus.sk   

 *Upozorňujeme, že pri používaní postupov uvedených v článku je potrebné riadiť sa podľa vlastného uváženia a spomenuté materiály používať výhradne podľa pokynov výrobcu! V prípade kopírovania článku alebo jeho častí musí byť obsah vždy označený zreteľným URL odkazom na daný článok, alebo odkazom na stránku https://www.stomadeus.sk/. Ďakujeme za pochopenie.